Zaujíma vás, ktoré krajiny vyrábajú najlepšie víno na svete?

0
Ak ste skutočným milovníkom vína, tento článok pravdepodobne čítate s pohárom v  ruke. Viete však, odkiaľ víno, ktoré pijete, pochádza? A  ak áno, pochádza z  nejakej nižšej uvedenej krajiny, ktorá je jednou z  najlepších výrobcov vína na svete? Zistime to spolu a  pozrime sa spoločne na svetové krajiny, ktoré vyrábajú to najlepšie víno!Neznámy objekt

Španielsko

Aj keď je Španielsko tretím najväčším výrobcom vína na svete (ročne vyrobí až 3  217  000 ton vína), v  našom zozname sa veľmi vysoko neumiestnilo. Dôvodom môže byť fakt, že Španieli ignorujú vývoj vo vínovom priemysle a  stále trvajú na tradičnej produkcii. To ich však od pitia tohto nápoja vôbec neodráža pretože stále sú deviatimi najväčšími konzumentmi vína na svete. Niektoré z  najlepších španielskych vín sú napríklad Marques de Riscal Gran Reserva, Marqués de Murrieta Castillo Ygay Gran Reserva Especial či Valdemar Inspiración Valdemar Maturana Tinta.
Španielsko

Čile

Pre príležitostného konzumenta vína je Čile v  tomto zozname možno prekvapujúcou krajinou. Ale Čile je v  skutočnosti krajinou s  dlhou tradíciou výroby vína a  v  súčasnosti je táto juhoamerická krajina šiestym najväčším výrobcom vína sveta a  ročne vyprodukuje až 1  832  000 ton tohto skvelého nápoja. Víno sa do Čile dostalo v  16. storočí a  medzi najlepšie čilské vína patria Concha y Toro, Kingston Family Vineyards Tobiano Pinot Noir a Viña Santa Ema Amplus One.
─îile

Austrália

Austrália ročne vyprodukuje úctyhodných 1  231  000 ton vína, čo je prekvapivé vzhľadom na to, že väčšinu krajiny pokrývajú pustatiny. Obyvatelia Austrálie nie sú veľkými milovníkmi vína, a  preto tento kontinent exportuje až 60% svojej vínovej produkcie, vďaka čomu je Austrália štvrtým najväčším exportérom na svete. Najznámejšími austrálskymi vínami sú Mollydooker a Leeuwin.
Austrália

Portugalsko

So svojou produkciou o  hodnote 630  800 ton vína ročne má Portugalsko najmenšiu produkciou spomedzi všetkých krajín uvedených v  tomto zozname. Portugalčania očividne preferujú kvalitu, nie kvantitu. Dôkazom je aj fakt, že ich vína a  vínové regióny sú uznávané po celom svete. Z  portugalských vín vám rozhodne odporúčame Dow’s Vintage Port, Chryseia Douro a Quinta do Vale Meão.
Portugalsko

Spojené Štáty

V  roku 2014 bolo v  Spojených Štátoch nakúpeného viac vína ako v  ktorejkoľvek inej krajine na našej planéte. Američania výrobu vína zjavne milujú, vďaka čomu sú štvrtými najväčším producentmi vína na svete. V  každom americkom štáte je minimálne jedna výrobňa vína. Medzi tie najlepšie z  nich patria Brewer-Clifton, Morgan Metallico Chardonnay a Rex Hill Willamette Valley Pinot Noir.

Taliansko

Druhý najväčší producent vína (s 4  107  370 tonami vína ročne) je zároveň druhým v  oblasti kvality. Talianske vína a  ich regióny nie sú vždy tou prvou možnosťou pre všetkých, no vždy sa k  tomu približujú. Niektoré z  najuznávanejších talianskych vín sú Castello di Ama, Malvira Roero Arneis a Masi Campofiorin Rosso del Veronese. Zaujímavosťou je, že niektoré z  najstarších výrobní tohto nápoja sa nachádzajú práve v  Taliansku! Okrem produkcie Taliani obľubujú aj samotné pitie vína (najčastejšie s  cestovinou), vďaka čomu sú piatimi najväčšími konzumentmi vína na svete.
Taliansko

Francúzsko

Francúzsko je v  našom zozname najlepších producentov vína na svete na prvom mieste, čo teda nie je žiadnym prekvapením. Francúzsko je totiž krajinou, ktorá produkuje viac vína ako ktorákoľvek iná krajina sveta. Obyvatelia tohto štátu sú taktiež tými, ktorí na jedného obyvateľa pijú najviac vína – a  dokonca sú na to aj hrdí! Zdá sa, že v  tomto prípade kvalita určuje kvantitu. Najkvalitnejšími francúzskymi vínami sú  Clos des Papes, Château Léoville Las Cases a Château Simone Palette Rouge.
Franc├║zsko

 

Komentáre

komentáre

About Author

Pin It on Pinterest

Zdieľať túto stránku