Ktorých desať krajín Afriky je najvyspelejších? Spoznajte ich práve teraz!

0

Všetci vieme, že Afrika je chudobný kontinent. Na tomto svetadieli sa nachádzajú všetky najchudobnejšie a najmenej rozvinuté krajiny sveta, no nie všetky africké štáty majú takúto prognózu. Niektoré z nich sú predsa len o čosi rozvinutejšie a vyspelejšie. Pozrite sa dnes spoločne s nami na zaujímavý zoznam najvyspelejších krajín Afriky, ktorých životný štandard, vzdelanie, zdravotná starostlivosť a ekonomický rast sú predsa len o čosi vyššie ako u ich susedov.

10. Kapverdy

Kapverdy

Kapverdy je súostrovie nachádzajúce sa v Atlantickom oceáne, ktoré pozostáva z desiatich ostrovov a ôsmich malých ostrovčekov. Od roku 2007 je táto krajina klasifikovaná ako rozvojová a od roku 2000 je na Kapverdoch zaznamenaný aj silný ekonomický progres, ktorý je spôsobený najmä turizmom. Hospodárstvo v krajine pozostáva najmä zo služieb a turizmu, no nemenej dôležitú úlohu zohrávajú aj priemysel a poľnohospodárstvo.

9. Južná Afrika

juzna afrika

Populárna turistická destinácia, ktorej hospodárstvo tvoria najmä služby. Priemysel a poľnohospodárstvo v ňom taktiež majú isté zastúpenie. Južná Afrika má druhú najväčšiu ekonomiku na celom kontinente, bohužiaľ krajina stále čelí vysokej nezamestnanosti, nedostatku vzdelania, zlej zdravotnej starostlivosti a vysokej miere kriminality.

8. Gabon

Gabon

Gabon je stredoafrickou krajinou, ktorá sa nachádza na západnom pobreží. Príjem krajiny pozostáva najmä z ropy a podľa odhadov by sa ropný priemysel mal do roku 2030 naplno rozvinúť. Príjmy z ropy sa v Gabone využívajú najmä na zlepšenie a propagáciu vzdelania. Najdôležitejším odvetvím v krajine je priemysel, po ktorom nasledujú služby a poľnohospodárstvo.

7. Egypt

Egypt

Egypt sa nachádza v severnej Afrike a v juhozápadnej Ázii. Kultúrne a politicky je považovaný za súčasť Blízkeho Východu a taktiež za súčasť arabského sveta. Egyptské hospodárstvo je jedno z najväčších na Blízkom Východe a jeho najdôležitejším odvetvím je turizmus.

TIP: Kam ísť alebo najlepšie výlety na rok 2016

6. Botswana

Botswana

Botswana sa nachádza v južnej časti Afriky a kedysi patrila medzi najchudobnejšie krajiny sveta. Takmer polovica všetkých vládnych príjmov pochádza z nerastného priemyslu. nachádzajú sa tu najväčšie diamantové bane na svete. Po Rusku je táto juhoafrická krajina druhým najväčším výrobcom diamantových drahokamov. Dôležitú úlohu v botswanskej ekonomike zohráva tiež turizmus.

5. Alžírsko

alzirsko

Alžírsko sa nachádza v severnej časti Afriky a je najväčšou krajinou tohto kontinentu. Príjmy krajiny pochádzajú z uhľovodíka, no do celkového rozpočtu krajiny prispievajú aj sektory ropy a plynu. Okrem toho sa v Alžírsku nachádzajú aj železné, zinkové, ortuťové, kalamínové, medené a antimónové bane. Tiež bane na olovo.

4. Tunisko

Tunisko

Tunisko sa nachádza v severnej časti kontinentu a jeho hospodárstvo je rôznorodé. Hlavné sektory pozostávajú z turizmu a služieb, poľnohospodárstva a priemyslu, ktorý sa zameriava na ropné produkty, baníctvo a výrobu.

3. Seychely

Seychely

Seychely sú súostrovie nachádzajúce sa v Indickom oceáne, ktoré pozostáva zo 115 ostrovov. Hlavným odvetvím priemyslu v tejto krajine je turizmus, v ktorom pracuje cca tretina práceschopného obyvateľstva. V poľnohospodárstve pracujú iba 3 percentá ľudí. Táto krajina produkuje škoricu, sladké zemiaky, vanilku a kokosové orechy.

2. Maurícius

mauricius

Ďalšou ostrovnou krajinou, ktorá sa nachádza v Indickom oceáne, je Maurícius. Táto multietnická a multikultúrna krajina má vysokú mieru hospodárskej slobody a demokracie. Základom krajinnej ekonomiky je turizmus.

1. Líbya

libya

Na prvej priečke sa v našom zozname umiestnila Líbya, ktorá sa nachádza v severnej časti Afriky. Hospodárstvo krajiny je založené na príjmoch z ropy – Líbya má totiž najväčšie zásoby ropy v celej Afrike. Viac ako polovicu hrubého domáceho produktu tvorí práve ropný a plynový sektor, zatiaľ čo poľnohospodárstvo tvorí iba 5 percent. Po konflikte v roku 2011 nikto neočakával, že sa Líbya dokáže tak rýchlo zotaviť. A už vôbec nie, že sa ropný priemysel krajiny znova postaví na nohy.

Komentáre

komentáre

About Author

Pin It on Pinterest

Zdieľať túto stránku