Najrušnejšie svetové letiská

0

Každý rok stovky miliónov turistov vzlietnu k oblohe, ale niektoré letiská na svete sú predsa len rušnejšie než tie ostatné. Prinášame Vám zoznam tých najrušnejších svetových letísk, o ktorých údaje sú poskytnuté od Airports Council International (Medzinárodná letisková rada). Tak čo, už ste leteli na niektoré z nich?

1. Hartsfield–Jackson, Medzinárodné letisko Atlanta, Georgia (ATL), 95 462 867 cestujúcich

Medzinárodné letisko v Atlante je svetovo najrušnejším letiskom s takmer neuveriteľným počtom 95 miliónov cestujúcich, ktorí na letisko prichádzajú alebo cezeň len prechádzajú. ATL bolo svetovo najrušnejším letiskom každý rok už od roku 1998 – z veľkej časti vďaka jeho centrálnemu postaveniu pre Deltu. Delta denne z Atlanty prevádzkuje viac ako 1000 letov – a práve to z Atlanty robí svetovo najrušnejšie centrum aerolínií.

2. Peking hlavné mesto, Medzinárodné letisko, Čína (PEK), 81 929 359 cestujúcich

Letisko v hlavnom meste Peking (Beijing Capital Airport) je teraz svetovo druhým najrušnejším letiskom a najrušnejším letiskom v celej Ázii. Bol to rýchly vzostup pre letisko, ktorého premávka sa značne zvýšila vtedy, keď sa Čína otvorila celému svetu a jeho cestovateľom. PEK je hlavným centrom pre Air China, ktorá z letiska lieta do viac ako 100 destinácií. Dôležitým na letisku je Terminál 3, ktorý bol vybudovaný v čase olympijských hier v Pekingu v roku 2008 na to, aby ubytoval návštevníkov – zároveň je svetovo druhým najväčším letiskovým terminálom po Termináli 3 na Medzinárodnom letisku v Dubaji.

3. Letisko Heathrow, Londýn, Anglicko (LHR), 70 037 417 cestujúcich

Heathrow je britským najrušnejším letiskom pretože každoročne naň prichádza 70 miliónov cestujúcich cez jeho päť terminálov. Bohužiaľ, letisko je taktiež neslávne pre meškania, stratenú batožinu a iné veci, ktoré frustrujú cestovateľov. Veci sa trochu zlepšili od dokončenia Terminálu 5 v roku 2008, ktorý je jedným z najväčších svetových terminálov a ktorý je používaný výhradne pre British Airways a Iberiu. Niet však pochýb o tom, že Heathrow svoje dve pristávacie dráhy maximálne vyťažuje. Porovnajte si to napr. s Chicago O’Hare, ktoré má sedem pristávacích dráh a menšiu premávku.

4. Letisko Haneda, Tokio, Japonsko (HND), 66 795 178 cestujúcich

Metropolitná oblasť Tokia má neuveriteľných 34 miliónov obyvateľov a dve právom veľké letiská, ktoré podporujú cestovateľské plány týchto obyvateľov. Letisko Haneda sa primárne sústreďuje na vnútroštátne lety – od niekadiaľ z Japonska do Tokia. Naopak Medzinárodné letisko Narita má na starosti väčšinu Tokijskej medzinárodnej dopravy.

5. Chicago O’Hare, Medzinárodné letisko, Illinois (ORD), 66 633 503 cestujúcich

Chicago je tiež domovom Medzinárodného letiska Midway, ale je to práve O’hare, ktoré má na starosti väčšinu premávky. Je to druhé najväčšie letisko v USA a populárnou zastávkou na cestách po USA alebo smerom do cieľovej destinácie na Stredozápade. Ale len preto, že Vaše cestovateľské plány zahŕňajú aj O’Hare, nečakajte, že sa letisko nejako významne zmení – v roku 2012 bolo 21,44% plánovaných odletov oneskorených a ďalších 1,98% letov bolo zrušených – stále je to však značne vysoko nad celoštátnym priemerom. Avšak neodsudzujte Chicago tak rýchlo pretože je notoricky známe pre jeho zimné počasie – pokiaľ sa však jedná o včasné odlety, letisku sa darí ešte horšie počas letných mesiacov.

Ďalšie najrušnejšie svetové letiská:

6. Medzinárodné letisko Los Angeles, Kalifornia (LAX), 63 688 121 cestujúcich
7. Letisko Charles de Gaulle, Paríž, Francúzsko (CDG), 61 611 934 cestujúcich
8. Dallas / Fort Worth, Medzinárodné letisko, Texas (DFW), 58 591 842 cestujúcich
9. Jakarta Soekarno-Hatta, Medzinárodné letisko, Indonézia (CGK), 57 772 762 cestujúcich
10. Medzinárodné letisko Dubaj, Spojené arabské Emiráty (DXB), 57 684 550 cestujúcich

Komentáre

komentáre

About Author

Pin It on Pinterest

Zdieľať túto stránku