Lucia Brezianska: “Život je taký, aký si ho sami spravíme!”

0

Nevinný výlet do Talianska sa zmenil na závislosť. Lucia Brezianska tri roky naplno objavuje svet. S kamerou v ruke. Nazatiaľ posledná veľká cesta, ktorú podnikla, bola po Indonézií. Aj vďaka nej ju objavil Devin Graham a pochválil prácu mladej Slovenky. Treba viac na to, aby sme Luciu vyspovedali?

Pamätáš si na svoje prvé cestovateľské dobrodružstvo?
Ak nerátam klasické rodinné dovolenky pri mori, tak pamätám, keďže na vlastnú päsť sme s babami začali cestovať pred 3 rokmi. Naše prvé také „mini“ dobrodružstvo sme zažili v mojom milovanom Taliansku, kde sme za 6 dní pobehali 6 krásnych miest – kto by predsa nevyužil 40-eurovú spiatočnú letenku do Milána?

Koľko ich odvtedy bolo? A kde všade to bolo?
Po príchode z Talianska som cestovaniu úplne prepadla – zapla internet a hľadala ďalšie miesto, kam by sme sa vybrali. Natrafila som na lacné letenky do Paríža, čo vychádzalo presne na moje narodeniny a mojím snom bolo vždy ísť do Disneylandu. Ale to, samozrejme, môj cestovateľský smäd neuhasilo, tak som v tom lete ešte stihla kúpiť letenky aj do Turecka, napriek tomu že som už peniaze na ďalšie náklady nemala – myslím, že tomu sa hovorí závislosť, hehe. Ďalšie leto som bola „len“ v Indonézii, keďže to bolo finančne náročnejšie. A nedávno sme sa vrátili z Londýna, predsa len 20- eurovú letenku sme odignorovať opäť nedokázali.

Aký typ cestovateľa si? Si dobrodruh, či si strážiš svoje pohodlie?
Povedala by som, že som dobrodruh – nevadilo by mi prespávanie pod holým nebom, niekde v divokej prírode v stane, alebo u domácich na gauči. Ale keď mám možnosť si booknuť pekné ubytovanie za smiešnu cenu niekde na krásnom mieste, tak sa nebránim. Záleží to od situácie, miesta, ale aj ľudí, čo so mnou cestujú. Predsa len, keď cestujete v skupine, treba robiť kompromisy.

Lucia s partiou a miestnym kamošom v Indonézií

Lucia s partiou a miestnym kamošom v Indonézií

Čo pre teba cestovanie znamená?
Cestovanie pre mňa znamená všetko. Je to moja najväčšia vášeň, ktorá ma obohacuje o nezabudnuteľné momenty, skúsenosti, ale aj iný pohľad na svet. Cestovanie pre mňa predstavuje slobodu, šťastie, silu a možnosť spoznať samého seba. Ťažko asi opísať, čo vtedy pociťujem a aj preto som sa dala na kamerovanie, keďže na videu dokážem zachytiť emócie a myšlienky, ktoré nedokážem vyjadriť slovami.

Cestovatelia, a ty tiež, hovoria o slobode. Cítiš sa tak na cestách?
Určite áno. Ten pocit, že môžete ísť kamkoľvek, s kýmkoľvek a kedykoľvek je na nezaplatenie.

Ako dlho vydržíš bez cestovania?
Nevydržím dlho. Takže „cestujem“ aspoň po Slovensku, keďže aj táto krajina má jednoznačne čo ponúknuť. Keby som nebola obmedzovaná financiami a povinnosťami, tak som každý mesiac niekde inde – predsa len svet je tak krásny a bojím sa, že ho nestihnem celý vidieť, ale keďže realita je iná, tak sa snažíme aspoň raz do roka ísť na „veľký“ výlet do sveta, a na „malý“ výlet po Európe.

Bali, park Taro

Bali, park Taro

Užívaš si “len” nové prostredie, nové miesta, či sa zaujímaš aj o gastronómiu, o ľudí?
Samozrejme sa zaujímam aj o domácich, ich spôsob života. Keď som v cudzej krajine zameriavam sa výhradne na ich tradičné jedlá, keďže gastronómia je sama o sebe pre mňa zážitkom. Takže nejde len o samotný cieľ, ale aj o tú cestu, smiech a zážitky, ktoré sa počas nej odohrajú.

Ochutnala si na cestách nejaké jedlo, ktoré si si okamžite zamilovala? Čo to je?
Áno! V Indonézii to boli zelené kokosové palacinky alebo zelené sladké guľky posypané kokosom, ktoré ste mohli jesť z palmového listu a zobať špáradlom ako jednohubky. V Turecku som si zamilovala napríklad Potery Kebab, čo bolo vynikajúce hovädzie mäso pripravené na špeciálny spôsob v takej keramickej nádobke, ktorá sa musela najskôr rozbiť.

Máš nejakú “úchylku” spojenú s cestovaním? Odkladáš si cestovné lístky, zbieraš magnetky, musíš mať fotku s konkrétnou pózou…
Moja chladnička je celá ozdobená magnetkami a moja peňaženka praskala lístkami, takže dajme tomu, že áno.

Indonézia bol tvoj cestovateľský sen. Naplnili sa očakávania?
Tá krajina ma úplne očarila, takže určite áno. Myslím, že každý cestovateľ si tu príde na svoje. Príroda je nádherná a ľudia sú neskutočne milí a nápomocní.

Čo všetko predchádzalo nasadnutiu do lietadla?
Veľa plánovania, šetrenia, injekcií a kúpa repelentov.

V ktorej časti sa ti najviac páčilo? Ak by niekto plánoval cestu po Indonézii, čo by si mu poradila?
Najlepšími a najkrajšími zážitkami bolo sledovanie východu slnka nad aktívnou sopkou Bromo, túlanie sa po menej známom ostrove Lombok a jednoznačne odporúčam 5 dňovú plavbu do národného parku Komodo – najkrajšie pláže, najlepšie miesta na potápanie, varany komodské a párty na lodi uprostred ničoho bola tiež top!

Stalo sa niečo, alebo bol moment, kedy si si povedala “no mohli by sme už aj ísť domov”?
Nie. Aspoň ja som to tak nepocítila ani raz. Deň za dňom ubiehal na môj vkus až príliš rýchlo, a keď sme už vystupovali zo spomínanej lode a presúvali sa na letisko, tak sa mi skoro slzy tlačili do očí – a nie len mne. Indonézia v nás zanechala silný dojem.

Lucia Brezianska

Bali – vodopád Tegenungan

Tvoje fotky a videá si všimol Devin Graham. Čo to pre teba znamená? Bude spolupráca?
Keď ma Devin objavil medzi svojimi miliónmi fanúšikov, tak som skákala dva metre do vzduchu asi tri dni! Tešila som sa ako malá aj keď si ma pridal na Facebooku a pochválil i videá. Ale aby to mohla byť spolupráca, musela by som kamerovať trošku na inej úrovni – ale je to môj taký „malý“ sen. Úplne by mi stačilo vidieť ho naživo pri jeho nakrúcaní – Devin je nie len úžasný kameraman, ale aj skvelý človek.

Kedy si objavila záľubu vo fotke a videu?
Do kamerovania a fotenia som sa zamilovala na našej prvej ceste po Taliansku a odvtedy sa to so mnou vlečie. Neviem si predstaviť, že by som sa niekam vybrala a nemohla to zachytiť svojou kamerou, veľmi ma to baví a napĺňa.

Ryžové terasy Tegalalang na Bali

Ryžové terasy Tegalalang na Bali

Keď nakrúcaš na cestách. Koľko záberov je spontánnych a koľko zinscenovaných? Vymýšľaš ich dopredu, či improvizuješ?
Väčšinou mám už vopred v hlave nejakú predstavu alebo nápady a aj vymyslenú pieseň. Čo sa týka Indonézie to bolo pól na pól a druhú pesničku použitú vo videu som objavila až doma a hneď sa pustila do strihania. Ale išlo len o pár záberov, ktoré som vedela, že sa budú do videa hodiť, inak to to bola čistá improvizácia, keďže rada zachytávam hlavne spontánne momenty smiechu, šťastia, života domácich alebo krajinu naokolo.

Študuješ na vysokej. Myslíš, že sa ti bude dariť cestovať aj po jej dokončení?
V to pevne dúfam. Zastávam sa názoru, že život je taký, aký si ho sami spravíme. Mám už nejakú predstavu. Chcela by som sa raz venovať kamerovaniu profesionálne, ale čaká ma ešte veľa učenia a tvrdej práce. Zatiaľ mám plán po škole odísť na polroka do Ázie a keď sa vrátim skúsiť prácu letušky, keďže priateľ je pilot, a chcela by som s ním polietať čo to pôjde. A potom zas na polroka do južnej a strednej Ameriky, ale to je zatiaľ všetko vo hviezdach.

Bali - Tanah Lot

Bali – Tanah Lot

Tvoje najbližšie cestovateľské plány?
Pred nedávnom sme kúpili letenky na Srí Lanku a Male Divy, a ak Boh dá, tak všetko prebehne v poriadku. Máme taký „menší“ problém s letenkami, ale budem pozitívne myslieť a veriť, že to dopadne dobre.

Čo by si poradila ľuďom, čo váhajú či sa na cestu vydať?
Nech neváhajú. Život je príliš krátky a rýchly a ľudia vždy na niečo len čakajú: na piatok, na leto, na plnenie svojich snov a potom sa jedného dňa prebudia a zistia, že všetok ten čas zbytočne premrhali. Cestovanie je tá najlepšia vec na svete! Myslite hlavne pozitívne – svet naokolo je totiž len odrazom našej mysle. Všetkým cestovateľom by som teda chcela na záver popriať veľa šťastia na cestách.

Sledujte Luciu na jej Instagrame a tiež dajte odber na jej youtube kanál

Pláž Satongi na ostrove Lombok

Pláž Satongi na ostrove Lombok

Pláž Nippah na Lomboku

Pláž Nippah na Lomboku

Najkrajšia pláž na ostrove Lombok

Najkrajšia pláž na ostrove Lombok

Vodopád Tiu Kelep

Vodopád Tiu Kelep

Lombok - perfektná vodná húpačka. Ako v raji :)

Lombok – perfektná vodná húpačka. Ako v raji :)

Kuala Lumpur - dvojičky

Kuala Lumpur – dvojičky

Ostrov Rinca

Ostrov Rinca

Komodo - východ slnka počas plavby loďou

Komodo – východ slnka počas plavby loďou

Ostrov Komodo s ružovou plážou, tentokrát zhora

Ostrov Komodo s ružovou plážou, tentokrát zhora

Ostrov Moyo - miestny Tarzan

Ostrov Moyo – miestny Tarzan

Komodo - ostrov Moyo -domáci

Komodo – ostrov Moyo -domáci

Komodo - miestna žena

Komodo – miestna žena

Plavba na ostrov Komodo okolo ostrovu Keramat

Plavba na ostrov Komodo okolo ostrovu Keramat

Jáva - sopka Bromo

Jáva – sopka Bromo

Jáva - Prambanan

Jáva – Prambanan

Jáva - chrám Borobudur

Jáva – chrám Borobudur

Jáva - chrám Prambanan

Jáva – chrám Prambanan

Potapanie s korytnačkou na Gili Meno

Potapanie s korytnačkou na Gili Meno

Bali - Monkey Forest

Bali – Monkey Forest

Bali - Monkey Forest

Bali – Monkey Forest

Lucia Breznianska

Chrám na Bali

Komentáre

komentáre

About Author

Rád objavujem nové miesta, krajiny. Život je najkrajší, keď odchádzam. Keď som na ceste späť? Radšej premýšľam na ďalším odchodom.

Pin It on Pinterest

Zdieľať túto stránku