Každodenné veci, ktoré sú v Saudskej Arábii pre ženy zakázané

0

V Saudskej Arábii nie sú stanovené žiadne osobitné zákony ani zákony, pomocou ktorých by sa vládlo. Jediná ústava, ktorá sa používa je Korán a podľa neho sa všetci musia konzervatívne riadiť. Množstvo činností, ktoré sú považované za nelegálne nemajú žiadne skutočné písomné zákony, podľa ktorých by boli zakázané – množstvo z nich dokonca ani nie je zmienené v Koráne! A práve dnes Vám prinášame zoznam niektorých vecí, ktoré sú v tejto krajine (a aj v niektorých ďalších krajinách) zakázané.

Šoférovanie žien

Spomedzi všetkých zákazov saudských žien je najznámejší práve tento. Ženy nikdy nemajú povolenie šoférovať – iba ak v púšti alebo v uzavretom areáli. A práve preto musia rodiny najímať súkromných vodičov, ktorí ženy vozia do práce alebo niekam inam – samozrejme iba v prípade, že ich muži jednoducho nemajú čas. Hlavnými argumentmi zákazu šoférovania pre ženy sú nasledovné: Mohlo by to spôsobiť, že ženy by svoje domovy opúšťali častejšie, než je potrebné. Mohli by sa stretávať s cudzími mužmi a mohli by mať potrebu odhaliť si tvár.

Cestovanie žien bez povolenia

V Saudskej Arábii ženy jednoducho nemôžu cestovať samé bez špecifickej formy povolenia alebo elektronickej autorizácie. Tento zákaz sa ruší vtedy, ak žena dosiahne vek 45 rokov. Mladšie ženy musia cestovať buď s ich manželom či otcom, alebo musia mať oprávnenie podpísané mužom. Mnoho mužských členov rodiny má porozumenie a umožňuje ich ženám slobodu pri odchode alebo vstupe do krajiny. Avšak značná časť spoločnosti považuje slobodu pohybu pre ženy ako niečo, čo by mohlo vieš k nemorálnosti. A tak prísne zakazujú ženám odchod z ich domu, tobôž z krajiny.

Práca žien v určitých zamestnaniach

Ženy v Saudskej Arábii nesmú robiť mnoho zamestnaní, ktoré muži naopak môžu. Saudi Aramco – najväčšia ropná spoločnosť na svete je jedinou spoločnosťou, ktorá v priemysle umožňuje prácu ženám. Ostatné spoločnosti by nemali ženy zamestnávať ako inžinierky. Väčšina žien pracuje buď v odboroch vzdelávania alebo v medicíne. Len nedávno bolo ženám povolené pracovať na úradoch alebo v obchodným domoch. Dokonca niekoľko hypermarketov povolilo ženám pracovať pri pokladniach. Všetky tieto spoločnosti však od ženy vyžadujú, aby mala zahalenú tvár počas celej pracovnej doby. Jedno pozoruhodné oddelenie, kde ženy nepracujú je obchod so spodnou bielizňou – toto miesto je stále plne obsadené mužmi.

Bravčové mäso

Vzhľadom k tomu, že sa Saudská Arábia riadi islamským právom, všetky potraviny musia byť pre vstupom do krajiny skontrolované. Saudská Arábia je totiž krajina, ktorá sa domnieva, že všetci jej občania sú moslimovia. A tí, ktorí moslimovia nie sú, aj tak musia rovnako dodržiavať všetky pravidlá. Táto krajina sa domnieva, že tí, čo majú bravčové mäso vo vnútri krajiny sa dopúšťajú znesvätenia. Mnoho ďalších krajín ma podobné zákony, pokiaľ ide o bravčové mäso. Avšak nikdy ho úplne nezakázali kvôli nemoslimským občanom a turistom.

Kiná a filmové divadlá

Kiná sú v tejto krajine zakázané a nachádzajú sa iba v uzavretých areáloch firiem, ako je napríklad už spomínaná Saudi Aramco. Zvyčajný dôvod zákazu je, že kiná umožňujú pohyb žien a mužov bez dozoru, čo by mohlo viesť k nemorálnym činom mimo manželského zväzku. A práve z tohto dôvodu mnoho Saudov, ktorí žijú v blízkosti štátu Bahrajn idú práve tam, aby mohli pozerať filmy a piť alkohol, ktorý je mimochodom v krajine taktiež zakázaný.

Miešanie pohlaví v nákupných strediskách a reštauráciách

V mnohých nákupných strediskách v Saudskej Arábii je povolený vstup iba „rodinám“. A pri týchto rodinách sa myslí buď žena navštevujúca stredisko sama alebo muža, ktorý ženu sprevádza. Strážna služba strediska by nedovolila vstup skupine mužov alebo jedného muža, pokiaľ s nimi nie je žena. To však platí najmä pre mužov zo Saudskej Arábie – mnoho mužov z iných krajín majú poväčšine bezproblémovo povolený vstup. Pokiaľ ide o reštaurácie, zvyčajne sa tam nachádzajú dve časti – jedna pre „rodiny“ a jedna pre jednotlivcov podľa rovnakých znakov, ako bolo spomenuté skôr. Povedzme si to napríklad. V takom McDonalde by tak boli dve oddelené zástupy pre mužov a pre ženy. V samostatnej reštaurácii sú však dva úplne oddelené sekcie – pre mužov samých a na druhej strane pre mužov so ženami.

Vyučovanie hudby na školách

Hudba je v Saudskej Arábii legálna a nachádza sa tam aktívny hudobný priemysel. Avšak nie sú tam žiadne formálne školy, ktoré by hudbu vyučovali. Všeobecný postoj mnohých veriacich je, že hudba je jednoducho zakázaná. Obchodné centrá a obchody tak neprehrávajú z reproduktorov žiadnu hudbu, aby nedošlo k urazeniu nábožensky veriacich zákazníkov.

Komentáre

komentáre

About Author

Pin It on Pinterest

Zdieľať túto stránku