Európske vlaky: Desať najzaujímavejších tratí, ktoré by nemali ujsť vašej pozornosti

0

Lietadlo je pohodlné a čoraz lacnejšie. Avšak vlak má svoje osobité čaro. Pozorujete krajinu, na trase je viacero zastávok kde môžete vystúpiť a zasa nastúpiť, alebo sa len tak prechádzate v uličke a spoznávate nových ľudí. Európske vlaky ponúkajú viac, akoby vás napadlo. Toto je desať najzaujímavejších trás.

Sladké Švajčiarsko: Čokoládový vlak

Trasa: z Montreux do Broc, Švajčiarsko
Trvanie: okružný výlet, 9:45

Európske vlaky
Švajčiarske vlakové dobrodružstvo si môžete užiť počas leta alebo na jeseň. Vyráža sa z Montreux, s úžasným výhľadom na Ženevské jazero, smerom do Gruyéres. Názov mestečka s 1 600 obyvateľmi je vám isto dôverne známy. Pochádza z tade rovnomenný syr. Prehliadka továrne na syry je teda absolútne samozrejmá súčať okružnej jazdy vlakom. Okrem továrne si pozriete aj miestny zámok a naobedujete sa. Následne sa pokračuje smer Broc. Krátkou cestou autobusom sa doveziete do fabriky na čokoládu Cailler-Nestlé. Tá sa nachádza v malebnom prostredí medzi jazerom Gruyéres a horami.

Tunelmi Galone: Bernina Express

Trasa: zo švajčiarskeho Chur do talianskeho Tirano
Trvanie: 4 hodiny 14 minút

Európske vlaky
Úzkokoľajka na svojej trase zvládne sedem percentné stúpanie svahu, spraví 360 stupňovú špirálu, prejde 55 tunelov a 196 mostov. Najvyšší vrchol trasy má nadmorskú výšku 2 250 m n.m., z ktorého následne klesne na nadmorskú výšku 1 800 m n.m. Ak by výnimočností nebolo dosť, tak časť trasy patrí do svetového dedičstva UNESCO. Express však vôbec nie je tak rýchly, ako by sa očakávalo. Expresne rýchlo sa však vypredajú lístky vždy, keď sú vyhlásené termíny jazdy vlaku. Trasa z najstaršieho švajčiarskeho mesta, južne cez Aply až do Talianska je jednoducho čarovná.

Hotel na koľajniciach: Francisco de Goya

Trasa: Paríž – Madrid
Trvanie: 13,5 hodiny

Európske vlaky
Z Páríža vycestuje vo večerných hodinách. Za oknami sa budú mihať vidiecke scenérie zatiaľ čo vy si bude užívať gurmánske nebo. Večara vo vlaku je trojchodová a vyrovná sa tým najlepším reštauráciám. Do nového dňa vás prebudí upokojujúci rytmus vlaku. Lepší začiatok do dňa, počas ktorého vás očakáva návšteva tretieho najľudnatejšieho mesta Európskej Únie, si len ťažko predstaviť. Ak by ste si zakúpili Grand class, v lístku máte drink na privítanie, gurmánsku večeru, raňajky a kupé s kúpeľnou so sprchovacím kútom.

Objavenie rytiersky časov: Hrady Británie

Trasa: Zo škótskeho Inverness do waleského Gwynedd
Trvanie: 15 dní

BritRail pass a Great British Heritage pass
Dobrodružstvo začínajú pri jazere Loch Ness si najviac užijete kombináciou turistických lístkov BritRail pass a Great British Heritage pass. Kombináciou tých dvoch možností získate vstup až do 580 atrakcií, čo je na dva týždne celkom slušná ponuka. Prvou zastávkou bude hrad Urquhart, smerom na juh zastavíte pri moste Stirling, kde Willliam Wallence porazil Angličanov roku 1297 a nevynecháte tiež hrad Edinburgh. Historických pamiatok a hradov bude obrovské množstvo. Za spomenutie ešte rozhodne stojí hrad Caernarfon, kde sa konala investitúra princa Charlesa. Hrad tiež patrí do UNESCO.

Životná cesta: Trans-sibírska magistrála

Trasa: Moskva – Vladivostok, Rusko
Trvanie: 19 dní

Európske vlaky
Snáď najlegendárnešia železničná trasa je ikonou ruskej kultúry, prechádza cez osem časových pásiem a spája hlavné mesto s Tichým oceánom. Vo vlaku sa stierajú rozdiely medzi spoločenskými vrstvami, zabúda sa na rozdiel vo veku a rozdelenie na domácich a cudzincov tu neexistuje. Všetko toto mizne pre jedinečné zážitky a okolitú krajinu. A, samozrejme, pre vodku. Ak si potrpíte na pohodlie, môžete si prenajať luxusne kupé. Počas početných zastávok vlaku viete absolvovať množstvo výletov, potápať sa, či navštíviť zaujímavé mestá.

Vodný svet: Železnica Flam

Trasa: Z Flam do Myrdal, Nórsko
Trvanie: hodina

Európske vlaky
Ak sa vyberiete spoznávať krajinu fjordov, tento železničný zážitok si nemôžete nechať ujsť. Trasa začína na brehu Aurlandsfjord a smeruje na horskú plošinu Myrdal. Železnica je jedinečná v tom, že ide o najstrmejšiu vlakovú dráhu na svete bez použitia ozubených kolies. Teda stále je to normálny vlak, nie zubačka. Za menej ako hodinu nastúpate na ani nie dvadsiatich kilometroch 865 výškových metrov. Počas jazdy vás ohromia vodopády Rjoandefossen a Kjosfossen s výškami 140 a 92 metrov. Počas letnej sezóny tu vlak stojí, aby ste mohli v kľude fotografovať.

Bavorská strela: InterCity-Express

Trasa: Z Mníchova do Norimbergu, Nemecko
Trvanie: hodinu

Európske vlaky
Milujete rýchlosť? Toto nemecké “ícečko” vám splní najtajnejšie sny. Vzdialenosť medzi dvoma významnými historickými mestami zvládnete za hodinu, vďaka vlaku, ktorý dosahuje rýchlosť až 320 kilometrov za hodinu. Vlak je v interiéri až prekvapivo tichý a počas jazdy necítite takmer žiadne vibrácie. Jedinečným zážitkom je tiež sledovať okolitú krajinu v obrovskej rýchlosti. Viacerí cestovatelia odporúčajú si cestu naplánovať na predvianočné obdobie. Adventné trhy ako v Mníchove, tak v Norimbergu majú jedinečnú atmosféru.

Elegancia minulosti: Simplon-Orient-Express

Trasa: Londýn – Benátky
Trvanie: 2 dni, 1 noc

Európske vlaky
Aj keď prapôvodný Orient Express skrachoval, viacero spoločnostiam sa úspešne podarilo priviesť značku späť k životu. A so všetkou pompéznosťou. Orient Express z trasy Londýn Benátky je 36 lôžková vlaková súprava, ktorá je odetá do pôvodného art deco štýlu Orient Express. Úprava stála viac ako 14,4 milióna eur. Od pasažierov sa očakáva náležitá noblesa, teda oblek s kravatou je na večeru povinnosť. Dámy majú dress code ekvivalentý spomenutému pánskemu. Ranný pohľad na zasnežené Alpy však rozhodne stojí za to. Vo vlaku vám sprievodca porozpráva príbeh každého jedného vozňa.

Drsne vlakom: Balkánsky FlexiPass

Trasa: Zo srbského Belehradu do mesta Bar v Čiernej Hore
Trvanie: 10 hodín

Európske vlaky
Flexipass je vlakový cestovný lístok, ktorý ponúka neobmedzené cestovanie po dobu 5, 10 alebo 15 dní cez Bulharsko, Grécko, Macedónsko, Čiernu Horu, Rumunsko, Srbsko a Turecko. Srdce bývalej Juhoslávie preskúmate najlepšie ak začnete v Belehrade a zamierite si to do ospalého Bar. Na ktorejkoľvek zastávke vlaku môžete vystúpiť a užívať si mestá. Vlak nečaká, nastúpite na následujúci. Zažijete tak veľa divokých nocí.

Luxus na kolesách: Transylvánska Odyssea

Trasa: Budapešť – Istanbul
Trvanie: 8 dní

Európske vlaky
Vrcholom európskych vlakov je Dunajský Express. Súkromný vlak s klasickou eleganciou, komfortom a jedinečným jedlom. Na trase medzi Budapešťou a Istanbulom preniknete do srdca Transylvánie, kde určite nesmiete vynechať výlet do starobylého mesta, ktoré je rodiskom Vlada III, ktorého poznáme ako Drakulu. Cestu zakončí jedinečná panoráma Istanbulu, ktorú si budete užívať počaj jazdy pozdĺž Bosporu.

zdroj: nationalgeographic.com foto: travelandleisure.com, wikimedia.org, theguardian.com, goodwp.com, visitflam.com, travelarchitect.com, montenegro.travel, standard.co.uk, lifehack.org

Komentáre

komentáre

About Author

Rád objavujem nové miesta, krajiny. Život je najkrajší, keď odchádzam. Keď som na ceste späť? Radšej premýšľam na ďalším odchodom.

Pin It on Pinterest

Zdieľať túto stránku