Dinosaury a slony alebo čo o Slovensku ešte neviete

0

Viete, ktorá obec má v erbe slona a prečo? V ktorom meste stála osmanská pevnosť Džigerdelen Parkani, či kde sa našli stopy pravekého jaštera?

Aj keď Slovensko patrí medzi krajiny, do ktorej turisti zvyčajne len nazrú na niekoľko hodín a už utekajú do Budapešti, skrýva niekoľko pokladov z dávnej histórie.

Dinosaurus na Slovensku

Pred 195 miliónmi rokov žili Vysoké Tatry bohatým spoločenským životom dinosaurov. Naše veľhory vtedy ako pohorie neexistovali, tvorili skôr ostrov, keďže Európa bola zaliata morom.

Do bahnitého povrchu tatranskej súše otlačilo svoje stopy sedem druhov jašterov. Jedného z nich nájdete v životnej veľkosti v Prírodovedeckom múzeu v Bratislave spolu so sadrovým odliatkom trojprstej šľapy.

Exotika v Beckove

Obec Beckov má vo svojom erbe slona s vežou na chrbte a v takejto forme ho používa viac než 400 rokov. Exotické zviera sa tam však dostalo omylom.

slovensko

Až do 16. storočia sa nachádzal v znaku býk, ktorý bol symbolom zemepanskej rodiny Bánffyovcov. Veža, ktorá stála na jeho pleciach, vyjadrovala závislosť Beckova od vládnucich panovníkov.

Keď vytváral kovorytec nové pečatidlo, vyryl namiesto býčej hlavy kravskú. Omyl sa snažil napraviť tak, že hlavu prekreslil o niečo nižšie, čo vzbudilo dojem, že zviera má chobot.

Osmanské Párkány

V Štúrove sa práve v tej dobe odohrávali veľké dejiny tureckých nájazdov. Osmanské vojská dobili Ostrihom a obsadili obec s pôvodným názvom Kakath. Na jej ruinách postavili pevnosť Džigerdelen Parkani, v preklade „pevnosť zarývajúca sa do pečene nepriateľa“.

Podľa historika Juraja Kucharíka, spoluautora vedomostnej spoločenskej hry Poznáš Slovensko?, išlo o prvú osmanskú pevnosť na území Slovenska a oporný bod tureckej invázie, až kým ju nedobyli cisárske vojská v 17. storočí.

Na jej mieste dnes stojí rímskokatolícky kostol, no dávnu históriu pripomína aspoň maďarský názov obce – Párkány.

Zaujíma vás tiež, koľko slovenských pralesov je zapísaných v UNESCO alebo veža ktorého kostola je najvyššia v krajine? Odpovede sa dozviete v spoločenskej hre Poznáš Slovensko?, ktorá je určená pre deti aj dospelých.

Vďaka nej môžete putovať po slovenskej krajine, aj keď je turistická sezóna ešte v nedohľadne.

 

Komentáre

komentáre

About Author

Pin It on Pinterest

Zdieľať túto stránku