Crazy Sexy Fun Traveler: “Koho cestovanie nemení, niečo robí zle!”

0

Alexandra Kováčová je jednou z najúspešnejších cestovateľských blogeriek Slovenska. Na konte má blog Crazy Sexy Fun Traveler a eknihy o zdravom životnom štýle či cestovaní. Ale aj kopec iného, čo s cestovaním menej či viac súvisí. Nás však zaujímalo cestovanie.

Na konte máš už okolo 50 krajín sveta. Vie ťa na cestách ešte niečo prekvapiť?
Určite áno, aj si naschvál vyberám striedavo raz jeden kontinent, a potom druhý, nech sa tam odlišuje kultúra a stále zažijem aspoň aký-taký kultúrny šok. Chodím z Latinskej Ameriky do Ázie, potom zase do Európy a Severnej Ameriky atď, nech mám aspoň prvých pár dní taký pocit, že to je pre mňa celkom nové prostredie. Myslím si o sebe, že som až príliš vnímavý človek a všímam si detaily čo si veľa ľudí neuvedomí. Dosť často sa len tak bezcieľne prechádzam po nových miestach a obzerám sa okolo ako žijú miestni, ako komunikujú či ako chodia oblečení… vždy ma milo prekvapí, že väčšinou sú to práve tí najchudobnejší ľudia, čo sú aj najšťastnejší a najviac ochotní pomôcť. A potom ma tiež vždy prekvapí, bohužiaľ už menej pozitívne, keď sa vrátim na Slovensko a vidím honbu za majetkom v očakávaní šťastia.

Očarila ťa niektorá krajina, alebo časť sveta, v ktorej si si povedala, že sem sa raz presťahujem?
Hm.. niekoľko, napr. Barcelona, veľa častí Mexika, Kostarika, Bali … Ale všade mi niečo chýba, takže zatiaľ ďalej cestujem a hľadám raj na Zemi.

Crazy Sexy Fun Traveler

Pri obrovskej sequoi v Tuolumne Grove v USA.

Pamätáš sa ešte na svoju prvú cestu? Kam to bolo a ako dopadla?
Ani presne neviem, ktorú ‚prvú‘ cestu mám spomenúť, lebo sme cestovali už ako malí s rodinou. Keď ide skôr o nejaké už dospelácke cesty, tak potom asi prvé tri cesty do Španielska. Najprv polrok na Vysokej škole v Madride, kde som videla úplne iný život ako u nás, potom s bývalým priateľom a naj kamoškou sme 3 týždne cestovali po Costa Brava a Barcelone a spali kade-tade na pláži a nakoniec som odišla do Barcelony sama na 3 týždne v júli 2007. Všetky tri cesty mi veľmi otvorili oči a práve tam som sa do cestovania zamilovala. Odvtedy sa snažím chodiť do Barcelony pravidelne raz za rok.

Máš pocit, že ťa cestovanie mení? Ak áno, vieš popísať ako a v čom?
Koho cestovanie nemení, niečo robí zle :) Vďaka cestovaniu mám konečne aspoň nejakú trpezlivosť, som otvorenejšia novým veciam a adrenalínovým športom, viac som si začala vážiť našu krásnu slovenskú prírodu a stromy, a hlavne oveľa viac som sa naučila sama o sebe, spoliehať sa sama na seba, vedieť sa rýchlejšie rozhodovať, viac počúvať intuíciu, viac veriť ľuďom, viac otvoriť svoje srdce cudzincom, s ktorými sa niekedy poznáme len pár minút, ale hneď vieme, že si budeme ešte dlho rozumieť. Naopak menej porovnávam seba a ostatných ľudí, nie som závislá na materiálnych veciach okrem PC, fotoaparátu a mobilu, ktoré potrebujem ku práci. V zahraničí som sa dostala aj ku joge a zdravému životnému štýlu, čiže ma cestovanie zmenilo dosť aj fyzicky. 

Crazy Sexy Fun Traveler

Mesačné údolie v púšti Atacama v Čile.

Vedieš si nejakú štatistiku v akom pomere si doma a na cestách za rok?
V zahraničí trávim väčšinu času už 12 a pol roka. Ešte do konca 2014 som bola dokopy na SK za celý rok tak mesiac až dva v lete a na Vianoce. Čím ďalej, tým viac však trávim čas na Slovensku a posledný rok tak asi 6 mesiacov. Verím, že kto cestuje už dlhé roky, ma teraz presne chápe. Je to náročné aj psychicky, aj fyzicky, stále mi chýba rodina a kamaráti viac a viac, a zároveň postupne organizujem viac vecí na Slovensku – raw kurzy surovej stravy, cestovateľské prednášky, učím jogu… tiež mám doma viac času na online prácu, ktorá sa mi na cestách len vždy nakopí. Napr. píšem ebooky a články pre slovenské časopisy, aby aj moji slovenskí fanúšikovia, ktorí nevedia anglicky, si prišli na svoje a dozvedeli sa vtipné historky o mojich cestách.

Myslím si, že si asi najúspešnejšia slovenská cestovateľská blogerka. Je nejaké tajomstvo úspechu? Alebo treba mať aj poriadny kus šťastia?
Tajomstvo úspechu? Niečo si želať tak veľmi, aby sa celý vesmír spojil a splnilo sa mi to :) Ja naozaj pracujem väčšinu dní od rána do rána, ale samozrejme som mala aj ‚šťastie‘. Keď som začala blogovať, môj prvý veľký výlet boli 3 mesiace v Mexiku, kde som išla tesne po prasacej chrípke, kedy turizmus značne utrpel, takže bolo jednoduchšie spolupracovať s hotelmi a cestovnými agentúrami. Hlavne treba písať a venovať sa naozaj len tomu, čo človeka baví a neprestane po krátkej dobe.

Crazy Sexy Fun Traveler

Joga pri západe slnka pri ašráme Amritapuri v Kerale v Indii.

Píšeš prevažne, alebo len?!, po Anglicky. Je to nevyhnutnosť, ak chceš byť úspešný travel bloger?
V súčasnosti už možno ani nie. Ale ja som začala blogovať v septembri 2010, vtedy som žila v zahraničí už niekoľko rokov a reálne som nevidela možnosť ani úspechu v slovenskom blogu, ani v návrate na SK. Písať anglicky mi prišlo logické, a som za to rada, lebo inak by som slovenčinou určite nezískala spoluprácu s tými 300 sponzormi po svete.

Má tvoj životný štýl aj nejaké tienisté stránky?
Určite áno, a nebude ich málo. Napríklad nikdy nemôžem byť naraz na jednom mieste so všetkými ľuďmi, na ktorých mi záleží, lebo sú všetci všade možne po svete. Čím dlhšie cestujem, tým ťažšie znášam rozlúčky s ľuďmi, na ktorých mi záleží, a tým menej sa mi aj cestovať chce. Niekedy nie je ľahké stále si zvykať na nové prostredie, novú posteľ, iné časové pásmo, rozličnú kultúru či inú stravu. Tiež veľa pracujem v noci, keď je kľud, a počas dňa spoznávam nové miesta. Nemám stereotyp, ktorý by to v niektorých veciach môjmu telu a mozgu uľahčil.

Crazy Sexy Fun Traveler

Na ľadovci Glacier Martial pri meste Ushuaia v Argentíne.

Z tvojho facebooku mám pocit, že je u teba na prvom mieste more, ale predsa sa spýtam: more vs hory?
Áno, máš pravdu. More u mňa vyhráva, ale milujem aj hory, a čím ďalej, tým viac. Len ja som sa narodila s pľúcami o jednu tretinu menšími a mám kvôli tomu silné zápaly dutín, pokiaľ nie som 100% na surovej vegánskej strave, čiže na túry sa mi chodí ťažšie zo zdravotného hľadiska a pri mori tieto problémy s dýchaním nemám. Najlepšie je, keď môžem hory a more striedať, nech si ich krásu naozaj viac vážim.

Venuješ sa joge a čerstvo máš hotovú knihu o zdravom stravovaní sa na cestách. Objavila si záľubu v zdravom životnom štýle vďaka cestovaniu?
Samozrejme. Síce som chvíľu ešte počas vysokej školy pracovala ako poradkyňa zdravej stravy, ale potom som od toho nejako upustila a vrátila sa k tomu až v roku 2012, keď som sa dostala k joge na ostrovoch Bocas del Toro v Paname. Rok potom som zrazu všade okolo videla množstvo informácií o surovej vegánskej strave, tak som si to začala študovať, testovať na sebe a robiť si čo najviac kurzov, aj s certifikátmi, nech som plne vyučená. Na Slovensku by som nemala možnosť si urobiť všetky kurzy, napr. ten z USA alebo naposledy raw vegan a detox kurz na Bali.

Crazy Sexy Fun Traveler

Prírodné bazény Hierve el Agua v Mexiku.

Keď už som spomenul tvoj knižný projekt, povedz nám o ňom niečo.
Ide o 119-stranový ebook Surová strava a cestovanie, kde sa venujem všeobecne novému trendu surovej stravy, popisujem prečo a ako, ako to pomohlo mne a ďalším 24 Slovákom a Čechom, ďalej tipy od 36 slávnych zahraničných cestovateľov, ako sa oni udržujú fit na cestách, a tomu pridávam aj jedálniček na týždeň. Proste všetko dôležité v jednom.

Po ňom si nedávno napísala aj “len” 20 bláznivých dobrodružstiev? Cítila si rozdiel v práci na prvej a druhej knihe?
Áno, druhý ebook 20 bláznivých dobrodružstiev som stihla napísať oveľa rýchlejšie, lebo som si nepotrebovala overovať žiadne fakty a sledovať vedecké výskumy. Ide o 20 neuveriteľných zážitkov z mojich ciest po 9-tich štátoch. Príbehy o chytaní anakondy, plávaní s piraňami, žralokmi veľrybími či tuleňmi, život v posvätnom ašráme v Indii, rôzne dobrodružstvá po Mexiku, naboso so zverou v džungli či polonahí domorodci Vás určite pobavia aspoň tak ako mňa. Pevne dúfam, že sa mi obidva ebooky podarí vydať aj v tlačenej forme už čoskoro.

Crazy Sexy Fun Traveler

V chráme Uluwatu na Bali.

Keby za tebou niekto prišiel po radu, ako začať cestovať, čo by si mu povedala?
Nedá sa byť na 100% pripravený, lebo nikdy nevieš, čo ťa na cestách postretne. Tak len pekne zbaľ to nevyhnutné a vydaj sa na cestu s otvorenou mysľou, ochotný spoznávať nové kultúry, veriť cudzím ľuďom a zároveň si dovoliť spoznávať aj svoje vnútro.

Máš nejaké cestovateľské vzory? Skús vybrať jedného all time a jedného súčastného cestovateľa. Čo ťa na nich fascinuje?
Po pravde, vôbec nemám, teda nikoho slávneho. Osobne ma inšpiruje každý jeden človek, ktorý cestuje, či len okolo rodného mesta/mesta bydliska, alebo na ostatné kontinenty. Každý má komfortnú zónu niekde úplne inde, takže sa rada nechám motivovať ako to len ide.

Crazy Sexy Fun Traveler

V tradičnom oblečení sari zo štátu Kerala v Indii.

Toto sa ťa možno pýta veľa ľudí, ale rozmýšľala si niekedy nad tým, čo by bolo, keby si necestovala? Bola by si rovnako úspešná? A v čom by to bolo?
Fúha, tak to vôbec netuším. Vidíš, aj v tomto ma cestovanie zmenilo… Vôbec už nerozmýšľam ako veľa Slovákov, že čo by bolo keby… Možno by som sa vrátila k modelingu, s ktorým som sekla na začiatku vysokej školy, alebo aj tak okľukou ku zdravej strave.

Marec je mesiac, kedy sa už oplatí začať rozmýšľať nad letnou dovolenkou. Čo bude podľa teba tento rok trendy? Čo by si odporučila?
Asi som v tomto iná, ale ja práve nerobím to, čo je trendy, ani v móde, ani v ničom inom. Čím menej niečo robia všetci ostatní, tým viac ma to osobne priťahuje. Odjakživa som taký rebel. Takže skôr navrhujem odcestovať niekde do menej turistickej destinácie, napr. Balkán, či malý ostrov v Karibiku alebo Afrike. Napr. ja idem v júli do Švédska.

Alexandru sledujte na facebooku Crazy Sexy Fun Traveler alebo na jej stránke crazysexyfuntraveler.com

Crazy Sexy Fun Traveler

Západ slnka na Arube.

Crazy Sexy Fun Traveler

S dievčatkom z Kuna Yala na ostrovoch San Blas v Paname.

Crazy Sexy Fun Traveler

Prírodný bazén na ostrove Aruba.

Komentáre

komentáre

About Author

Rád objavujem nové miesta, krajiny. Život je najkrajší, keď odchádzam. Keď som na ceste späť? Radšej premýšľam na ďalším odchodom.

Pin It on Pinterest

Zdieľať túto stránku